Aktualności


W dniu 19 kwietnie 2021r. pożegnaliśmy naszego zacnego krewnego Stefana KŁOPOCKIEGO. Jednego z ojców założycieli Stowarzyszenia Rodu Kłopockich. Wieloletniego skarbnika.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!


Wspomnienie o Józefie Kłopockim


Uroczystość nadania imieniem Janiny Kłopockiej budynku oleskich harcerzy.
Olesno, 16 września 2019 r.

W poniedziałek 16 września 2019 r. o godz. 14.30 w Domu Harcerza przy ul. Krasickiego 22 w Oleśnie odbyła się uroczystość nadania wyremontowanemu przez gminę budynkowi imienia Janiny Kłopockiej.
– Była to uroczystość z zachowaniem rytuału harcerskiego – powiedział Janusz Wojczyszyn, Sekretarz Gminy. Tablicę upamiętniającą patronkę odsłonili harcerze z oleskiego szczepu Feniks. Janina Kłopocka, działaczka Związku Polaków w Niemczech, jest autorką znaku Rodła – w 1932 roku powołała do życia ten symbol Polaków w Niemczech. – Krótko po wojnie Janina Kłopocka pracowała w oleskim referacie kultury. Później nadeszło bardzo skomplikowane życie powojenne – była prześladowana i zapomniana. Przywrócono ją na światło dzienne w latach 70., czyli w dekadzie gierkowskiej. Kiedy umierała w Warszawie w 1982 roku, jej życzeniem było spoczęcie w Oleśnie W uroczystościach wzięli udział między innymi krewni Janiny Klopockiej – Przedstawiciele Naszego Rodu, władze gminy Olesno i przedstawiciele Klubu Rodła w Opolu. Dom Harcerza, mieszczący się przy ul. Krasickiego 22 w Oleśnie, gmina kupiła od Związku Harcerstwa Polskiego w 2007 roku. Budynek został zbudowany w czasach PRL w czynie społecznym przez mieszkańców miasta.


26 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa ,,Niepodległa dla wszystkich ”
Olesno, 8 września 2018 r.

Z okazji inauguracji 26.edycji Europejskich Dni Dziedzictwa ,,Niepodległa dla wszystkich ” w dniu 8 września 2018 r. zorganizowano w Oleśnie liczne uroczystości, w tym ekspozycję poświęconą Janinie Kłopockiej pod tytułem:
,, Zakochana w kościele św. Anny – autorka Rodła Janina Kłopocka „.

Tytuł ekspozycji nawiązuje bezpośrednio do unikatowego ,,oleskiego cudu architektury”, który świętuje w tym roku 500- lecie konsekracji. Janina Kłopocka, która do Olesna przybyła w 1945 roku, zetknęła się z kościołem św. Anny tuż po zakończeniu wojny. Architektura i miejsce lokalizacji kościoła wywarły na niej bardzo duże wrażenie. Postanowiła ,,arcydzieło architektury” uwiecznić w swoich rysunkach oddających piękno świątyni.

Postać i twórczość Janiny Kłopockiej przedstawiła zebranym na oleskim rynku mieszkańcom Olesna dyr. Muzeum Regionalnego Pani Ewa Cichoń, po czym zaprosiła wszystkich do obejrzenia ekspozycji w Muzeum Regionalnym w Oleśnie. Stowarzyszenie Rodu Kłopockich reprezentowali: Anna i Tadeusz Gąsiorowscy.


114 ROCZNICA URODZIN JANKI KŁOPOCKIEJ
Olesno, 18 sierpnia 2018 r.

W dniu 18 sierpnia 2018 roku, uczciliśmy Naszą Patronkę, krewną, autorkę Rodła- Janinę Kłopocką.
W 114 rocznicę urodzin Janiny Kłopockiej, wraz z „Klubem – Rodło” Opole z jego prezesem Henrykiem Wiernym i delegacją z Opola na czele z prof. Franciszkiem Markiem złożyliśmy kwiaty na grobie naszej krewnej, pochowanej w 1982 roku na cmentarzu w Oleśnie.
Następnie przeszliśmy do Oleskiego Domu Kultury, gdzie wysłuchaliśmy wyjątkowo interesującego wykłady prof. Fr. Marka pt. „Uniwersalny Charakter 5 Prawd Polaków”.
W tej uroczystości wzięli udział: Anna i Tadeusz Gąsiorowscy, Urszula i Jacek Kłopoccy, Tomasz Kłopocki i Krzysztof Kłopocki.


SETNE URODZINY ALFONSA TOMKE
Zakrzewo, 15 lipca 2018r.

15.07.2018r w sali Rodła Domu Polskiego w Zakrzewie uczestniczyliśmy w podniosłej uroczystości jubileuszu 100-lecia urodzin Alfonsa Tomke, ostatniego żyjącego uczestnika Kongresu ZPwN w Berlinie 06.03.1938r.
O niezwykły prezent dla szacownego jubilata, zatroszczył się V-ce Przewodniczący Jacek Kłopocki, zamówiona przez niego wierna kopia „Matki Boskiej Radosnej” sprawiła wiele radości Panu Alfonsowi. Nasz drogi jubilacie życzymy kolejnych wielu lat życia w zdrowiu, szczęściu i miłości.
W uroczystości wzięli udział członkowie Naszego Rodu w składzie: Paulina Kłopocka, Jacek Kłopocki, Jan Kłopocki i Krzysztof Kłopocki.


KU PAMIĘCI
Warszawa, 31 sierpnia 2018r.

W przeddzień 79.rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej – Marcin Kłopocki wraz z małżonką 31 sierpnia 2018 r. odwiedzili ul. Chmielną 12 w Warszawie,
gdzie w latach 1957-1982 mieszkała Janina Kłopocka.
Przypomina o tym tablica pamiątkowa umieszczona na kamienicy zaraz pod oknami mieszkania Janki oraz flaga Polski.
„Dziesięć lat po tym jak po raz pierwszy złożyłem kwiaty pod domem Janiny jestem tutaj ponownie. To podniosła chwila, która daje możliwość po raz kolejny zanurzyć się w powiew historii i dać znak, że czas w kwestii pamięci nie ma znaczenia.”

Marcin Kłopocki


80 ROCZNICA KONGRESU BERLIŃSKIEGO
Dom Polski w Zakrzewie, 02-03 marca 2018r

W dniach 3 i 4 marca 2018 r odbyły się uroczystości upamiętniające 80 rocznicę Kongresu Polaków w Berlinie oraz Ustanowienia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

W tych uroczystościach uczestniczył Przedstawiciel Naszego Rodu Andrzej Kłopocki z Murowanej Gośliny wraz z małżonką. Podczas uroczystości został uhonorowany Odznaczeniem Państwowym ostatni żyjący uczestnik berlińskiego Kongresu 99-letni Alfons Tomke. Odznaczenie wręczył Senator Pan Mieczysław Augustyn. Uroczystość Patronatem honorowym obiął Marszalek Województwa Wielkopolskiego.

Ważną informacją jest fakt, że w dniu 07 grudnia 2017 r. Sejm RP podjął ustawę w sprawie, ustanowienia roku 2018 – Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.


Zbigniew Kłopocki uhonorowany przez Gazetę Warszawską.
Barcin, 09 stycznia 2018 r.

    Z wydania nr 35. z 2017 r. Gazety Warszawskiej dowiadujemy się, że Członek Naszego Rodu Zbigniew Kłopocki został uhonorowany przez niniejszą Gazetę w kategorii najwierniejszy czytelnik. Na zdjęciu Zbigniew wraz ze swoim synem i wnukiem w narodowych koszulkach – trzy pokolenia Kłopockich to jakby już Nasza tradycja Rodzinna. A bywały i zdjęcia cztero-pokoleniowe. Gratulujemy i jednocześnie dołączamy się do życzeń.

Wszystkiego najlepszego i 100 lat !!!


SPOTKANIE W BIBLIOTECE RACZYŃSKICH
Poznań, 09.12.2017r

    W dniu 09 grudnia 2017 r. członkowie Rodu Kłopockich oraz miłośnicy książek spotkali się w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu na wystawie zorganizowanej przez Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Książki. Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Książki jest kontynuatorem tradycji Towarzystwa Bibliofilów Polskich powołanego w 1923 roku.

    Na wystawie, która odbywała się w okresie 16.11-31.12.2017 r. prezentowanej w Bibliotece Raczyńskich obejrzeć można było wybór zbiorów dziesięciu bibliofilów z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki, m.in: wydawnictwa współczesne i archiwalia związane z miastami wielkopolski, druki i pamiątki związane z Powstaniem Styczniowym, Powstaniem Wielkopolskim, , mowy żałobne, wydawnictwa związane ze Stanisławem Leszczyńskim, dokonania współczesnego introligatorstwa oraz zabytkowe oprawy książkowe opatrzone superekslibrisami. Dla nas najważniejszym punktem wystawy było pokazanie projektów Janki Kłopockiej oraz przedstawienie jej twórczości w pigułce.

    Na rodzinne spotkanie wstawiło się kilkunastu członków Rodu a także Przyjaciele. Nie zabrakło oczywiście Przewodniczącej Stowarzyszenia Rodu Kłopockich, Pauliny Kłopockiej, która przywitała gości i „otworzyła” spotkanie. Następnie głos przejął Krzysztof Kłopocki – rodzinny historyk, Przewodniczący Stowarzyszenia II kadencji i członek Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki, który przybył z małżonką Alicją i siostrą Haliną. W bardzo ciekawy sposób opowiedział o mniej znanych nam faktach z życia Janki i jej twórczości. Podczas spotkania obecny był także Przewodniczący Stowarzyszenia I Kadencji Tadeusz wraz z małżonką Elżbietą, a także Zastępca Przewodniczącego II Kadencji Marcin oraz Andrzej-Konrad wraz z małżonką.

    Po obejrzeniu wystawy i odsłuchaniu mówców członkowie Rodu wybrali się na wspólny rodzinny obiad do Restauracji.